با جازبه های گردشگری مشهد آشنا شوید | عکس و فیلم بروز 1403

زائر عزیز سلام
جاذبه های گردشگری مشهد | از بهترین جاهای مشهد دیدن کنید | معرفی پارک ها ، اماکن تاریخی اماکن مذهبی + آدرس و عکس

شهر مشهد یکی از پربازدید ترین و محبوب ترین شهرهای ایران می باشد که در طی سالیان اخیر در کنار ماهیت مذهبی خود از نظر گردشگری و توریسم نیز مورد توجه بسیاری از گردشگران واقع شده است. هر چند در ابتدا و مهم تر از همه این شهر به دلیل وجود پربرکت امام رضا (ع) قطب مذهبی ایران شناخته شده است و سالیانه زائران زیادی برای زیارت بارگاه مطهر رضوی به مشهد سفر می کنند. اما اکنون سفری زیارتی می تواند در کنار خود ماهیتی تفریحی نیز پیدا کند و زائرانی که به مشهد سفر می کنند می توانند با آشنایی با مهم ترین مناطق گردشگری مشهد چه از نظر مذهبی و چه از نظر تاریخی و تفریحی سفری لذت بخش را در این شهر تجربه کنند.

جاذبه های مذهبی مشهد

 حرم مطهر امام رضا (ع)

حرم مطهر رضوی مدفن هشتمین امام شیعیان مهم ترین قطب مذهبی کشور ایران می باشد که در شهر مشهد واقع شده است. امام رضا پس از شهادت در خراسان در سال 203 به درخواست مامون، در کنار هارون الرشید دفن شد که به عنوان اولین مدفن اصلی امام رضا شناخته می شود و بقعه ی هارونیه نام دارد. حرم مطهر در طول مدت پادشاهی 5خاندان از بقعه ای کوچک به حرمی بزرگ تبدیل گشت که اکنون مامن دل های زائران می باشد.

 گنبد سبز

این بنای تاریخی از گنبدی سبز رنگ تشکیل شده است که به همین نام نیز معروف می باشد  و چهار ایوان 8 ضلعی دارد و طاق نما ها و کاشی کاری های زیبای آن جلوه ای خاص به این بنا بخشیده است. کتیبه ای هایی با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) در فضای داخلی بقعه وجود دارد. عده ای عقیده دارند این بنا محل دفن شیخ محمد مومن عارف استرآبادى است که متعلق به دوران شاه عباس دوم صفوی می باشد اما هیچگاه به قطعیت نرسید.جالب است بدانید که سه شخص با همین نام وجود دارند و مشخص نیست که کدام یک از این سه نفر شخصیت اصلی مدفون شده در این مقبره می باشد.

 مسجد 72 تن

این مسجد محل دفن امیرغیاث الدین شاه ملک می باشد که به مسجد 72 تن معروف است. امیر غیاث الدین معروف به شاه ملک، سپهسالار توس در قرن 8 هجری قمری ابتدا این بنا را که تنها یک مقبره بود برای خود ساخت  و پس از مرگ وی در این مقبره به خاک سپرده شد. این مسجد از گنبد دو پوش، دو مناره، چهار ایوانچه و ایوان اصلی تشکیل شده است. این مقبره با هنر کاشی کاری به زیبایی مزین شده و پس از مرمت در سال 855 هجری و دوره های بعد این بنا به مسجد شهرت یافت.جالب است بدانید که این مسجد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 مسجد گوهر شاد

یکی از بناهای تاریخی مشهد متعلق به دوره ی تیموریان می باشد که اکنون بخشی از حرم رضوی محسوب می شود.این مسجد در سال 794 شمسی به درخواست و همت گوهرشاد بانو، همسرخ شاهرخ بن تیمور در ظلع جنوبی حرم امام رضا احداث شد و در سال 797 شمسی به اتمام رسید. مسجد گوهرشاد از وسیع ترین بناهای موجود در حرم رضوی می باشد و از نظر قدمت صحن آن قدیمی ترین صحن حرم مطهر به شمار می آید. معماری این بنا به شیوه ی معمار اسلامی و با استفاده  از آجر و گچ صورت گرفته است.

پست های مرتبط

هتل قیمت مناسب کیش

تعیین بودجه سفر از اولین اقداماتی است که برای برنامه ریزی سفر انجام می‌شود. اگر بودجه محدودی دارید و به… بیشتر بخوانید

تهران نجف

نجف به عنوان یکی از شهرهای مذهبی و مقدس شیعیان، میزبان شیعیان از سرتاسر دنیاست. پرواز نجف از پرطرفدارترین پروازها… بیشتر بخوانید

بلیط آنتالیا

خرید بلیط تهران آنتالیا یکی از محبوب‌ترین پروازهای ترکیه در میان مسافران ایرانی است.اگر به دنبال بلیط ارزان هستید، باید… بیشتر بخوانید

به بحث بپیوندید

جستجو
اندازه
قیمت
امکانات رفاهی
امکانات

مقایسه اقامتگاه ها

مقایسه